Enter your keyword

Esansiyel Yağlar Nedir ve Ne İşe Yarar?

Esansiyel Yağlar Nedir ve Ne İşe Yarar?

Esansiyel Yağlar Nedir ve Ne İşe Yarar?

Esansiyel Yağlar Nedir ve Ne İşe Yarar?

Esansiyel yağlar çoğunlukla aroma terapide kullanılır, yani alternatif tıp için esansiyel yağların yeri oldukça geniştir.

1. Esansiyel Yağlar Nedir?

  • Esansiyel yağlar bitkilerden elde edilir.
  • Esansiyel yağlar ait olduğu bitkinin kokusunu ve tadınıda barındırır, buna esans denir.
  • Esansiyel yağlar distilasyon ya da mekanik yöntemlerle elde edilir. Cold pressed yani soğuk sıkım yöntemi de bunlardan biridir.

Esansiyel yağın elde ediliş türü yani bitkiden ayrışımı çok önemli bir faktör olup kimyasal yöntemlerle elde edilen bitkisel yağlar gerçekten değerli olan, sağlıklı esansiyel yağlara girmez.

Esansiyel yağlar konsantre bitki özleridir, içinde ait olduğu bitkinin kokusunu, tadını yani esansını da taşır.

 

 

2. Esansiyel Yağlar Nasıl İşe Yarar?

  • Esansiyel yağlar çoğunlukla aroma terapide kullanılır. Esansiyel yağların kokuları rahatlatıcı ve iyileştirici özelliğe sahiptir, bazıları ise cilde sürülerek cildin yağı emmesi sayesinde kullanılır. Masaj yağı olarak da tercih edilmektedirler.
  • Esansiyel yağların hepsi yenilir türde değildir bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.
  • Masaj yağı olarak kullanılacak olan esansiyel yağların kullanım yöntemleri farklı olup bazıları ısıtılarak kullanılır ve cildin yağı emmesi sağlanır.
  • Esansiyel yağların kokuları beynin limbik sistemini harekete geçirerek duyguları etkiler, sinir sistemini rahatlatır ve anıları harekete geçirebilir. Kokuların anılarla olan etkileşimi zaten çok büyüktür.
  • Limbik sistemin aynı zamanda al beyinle bağlantısı olup, nefes almamızı, kalp atışlarımızı, kan basıncını kontrol eder. Esansiyel yağlar bu bağlamda fiziksel terapidede kullanılabilir.

 

 

Floral Stylist & Photographer & VEGAN , CoFounder of Hidden Botanics

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: